ZWALCZANIE PLUSKIEW

ZWALCZANIE PLUSKIEW DOMOWYMI SPOSOBAMI ORAZ PROFESJONALNE ZWALCZANIE PLUSKIEW

Dezynsekcja Wrocław

Niektóre domowe środki przeciwko pluskwom stosowane przez ludzi do walki z insektami:

Zwalczanie pluskiew w domu przez prasowanie

Prasowanie rzeczy osobistych, szczególnie koszul nocnych. Prasowanie koszuli nocnej niszczy jaja pluskwy jeżeli zostały tam jakieś złożone lub pojedyncze osobniki, które pozostały tam przypadkowo po nocy.

Oczyszczanie rzeczy z pluskiew przez pranie

Pranie oczyszcza wszystkie typy materiału z owadów i ich jaj. Nie zawsze oczyści dokładnie z odchodów pozostawiając brązowawe odbarwienia. Temperatura programu powinna wynosić 60 st.C.

Smarowanie octem łóżka lub siebie w celu odstraszenia pluskiew

Może dać tymczasowy spadek liczby ukąszeń. Jest to jednak sposób niebezpieczny dla naszych oczu i układu oddechowego. Wdychane opary octu podrażniają błony górnych dróg oddechowych i mogą uszkodzić płuca. Skuteczność tego środka nie jest potwierdzona.

Zwalczanie pluskiew przez smarowanie naftą łóżka

Zapach nafty może odstraszać owady. Raczej nie spowoduje ich umierania. Działa bardziej na owady latające niż na pluskwy.

Olejek eukaliptusowy przeciwko pluskwom

Może odstraszać, a niektórzy nawet twierdzą, że zabijać pluskwy. Nie zostało to potwierdzone.

Liście orzecha jako repelent pluskiew domowych

Zapach liści orzecha, podobno, odstrasza pluskwy. Skuteczność jest wątpliwa, bo bardzo dużo mamy przypadków gdy ta metoda w ogóle nie zadziałała.

Liście fasolki szparagowej jako bariera i pułapka przeciwko pluskwom

Metoda polegająca na obłożeniu łóżka czy posłania dużą ilością liści fasolki szparagowej – tak by stworzyć barierę fizyczną dla pluskiew i by grzęzły pośród ich włosków podczas próby sforsowania. Bardzo nieskuteczna. Na liściach grzęźnie tylko mała część pluskiew.

Pozostawienie zapalonego światła

Powoduje, że pluskwy wychodzą mniej chętnie. Gdy będą głodne ta metoda raczej ich nie powstrzyma.

Światło UV jako odstraszacz

Bardzo mało szkodników jest obojętnych na światło UV. Jednych ono przyciąga – inne się przed nim chowają. Pluskwy domowe nie lubią długiego kontaktu ze światłem UV tak jak nie lubią przebywać wystawione na promienie słoneczne. Metoda może działać lepiej niż użycie zwykłego światła.  Może nie być jednak w pełni skuteczna oraz człowiek nie powinien być narażony na działanie promieni UV, gdyż grozi to utratą wzroku i poparzeniem skóry.

Wyszukiwanie wzrokowe pluskiew

Jedna z najmniej dokuczliwych i szkodliwych metod walki z pluskwami. Nie sposób jednak zlustrować wszystkich miejsc grupowania się i przebywania owadów. Pluskwy uwielbiają miejsca ciasne i ciemne – właśnie po to by nie można ich było dostrzec. Trudno też zobaczyć małe, jasne nimfy wielkości 1,5 mm oraz perłowe jaja (1 mm).

Jaja pluskwy są widoczne na zdjęciu TUTAJ

Pozbycie się mebla, w którym znaleziono pluskwy

Nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, że owady są wyłącznie w tych meblach. Najczęściej będą też ukryte w innych miejscach w promieniu do 3 metrów od łóżka. Niektóre konstrukcje łóżek wręcz ułatwiają walkę z pluskwami – usunięcie ich było by błędem. Nie trzeba usuwać żadnych mebli na których się nie śpi. Usunięcie szafek i kupienie nowych jest bezcelowe.

Wymiana wszystkich mebli do spania na nowe

Daje nadzieję rozwiązania problemu przez, maksimum, 2-3 miesiące (czasem tylko parę dni), ponieważ ukąszenia pluskiew nagle się urywają. Potem, stopniowo, problem zaczyna narastać na nowo. Rozwiązanie dla osób, dla których wymiana mebli do spania 4 razy w roku nie stanowi żadnego problemu.

Remont pomieszczenia lub lokalu

Remont to jedna z najdroższych metod zwalczania pluskiew. Jeżeli jest przeprowadzony z innego powodu niż pluskwy to dobrze. Jeżeli natomiast pluskwy są głównym czynnikiem decydującym o remoncie – to niedobrze. Nie gwarantuje on zniszczenia populacji. W trakcie remontu część pluskiew zostaje, a część pozbawiona kryjówki i pożywienia przechodzi do lokali sąsiednich.

Częste odkurzanie

Może zmniejszyć populacje pluskiew ale w ograniczonym zakresie, ponieważ nie lubią one przebywać na podłodze na otwartej przestrzeni. Metoda lepsza na inne owady. W tym przypadku nie powoduje poprawy sytuacji.

Mrówki jako naturalne narzędzie zwalczania pluskiew

Nie jest to sposób zamierzony tylko skutek uboczny działalności mrówek. Tam gdzie pojawiają się mrówki – powoli zanika populacja pluskiew. Mrówki żywią się padłymi owadami i gryzoniami, konsumują jaja pluskiew jak i nie gardzą też młodymi żywymi osobnikami. Jad mrówek zabija pluskwy. Mrówki nie powodują już takiego stresu jak pluskwy, ale są szkodnikami spożywczymi. Mrówki faraona mogą też przenosić choroby.

Wystawienie zapluskwionego mebla na mróz

Przy minus 15 st. C zajmie owadom ok. trzech dób by paść. Najlepsza temperatura to około minus 40 st. C – wtedy pluskwy mogą paść po minimum 15 minutach.

Przeprowadzka jako ucieczka od pluskiew

Bardzo kosztowny i mało skuteczny sposób. Często zabiera się pluskwy ze sobą z mieszkania. W efekcie są obecne w obydwu lokalach.

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ZWALCZANIE PLUSKIEW PRZEZ PROFESJONALISTĘ:

1. Konsultacje telefoniczne/mailowe

Zwalczanie pluskiew powinno być poprzedzone wywiadem w celu wykluczenia innych owadów, oceny skali problemu, możliwych źródeł, czasu występowania objawów oraz wiele innych by najlepiej ocenić sytuację. Do przypadków pluskiew trzeba podchodzić indywidualnie i ktoś kto nie zadaje pytań i od razu chce przyjeżdżać, gazować lub pryskać najpewniej nie posiada elementarnej wiedzy na temat tych owadów. Konsultacje takie powinny być darmowe.

2. Wstępna inspekcja

Jeżeli jest to możliwe jest ona bardzo wskazana. Można wtedy wychwycić wiele szczegółów i zdobyć więcej informacji potrzebnych do ustalenia najlepszej strategii. Podczas inspekcji trzeba przedstawić klientowi plan działania, sposoby eliminacji pluskiew oraz przedstawić warunki gwarancji. Klient ma prawo do pełnej informacji jak również ma prawo do odmowy skorzystania z usługi.

3. Zwalczanie pluskiew

Zwalczanie pluskiew powinno odbywać się przy zastosowaniu metody IPM – Zintegrowane Zwalczanie Szkodników (Integrated Pest Management). Bezpośrednio przed przystąpieniem do zwalczania pluskiew pracownik powinien poinformować jak w praktyce to wygląda, jakie są kolejne fazy zwalczania. Klient nie jest wtedy zaskoczony i może w pełni kontrolować sytuację. W wypadku stosowania insektycydów, w jednej z faz, klientowi MUSI zostać wręczona uprzednio karta lub etykieta stosowanego środka chemicznego zgodna z regulacjami REACH. Czasem firmy specjalnie nie wręczają karty by ukryć fakt stosowania niedozwolonych chemikaliów. Firma, która ogranicza się wyłącznie do użycia insektycydów nie stosuje metody IPM. Jej działania nie będą skuteczne i najdalej po kliku miesiącach problem wróci.

4. Szkolenie

Przed, w trakcie lub po zwalczaniu klient powinien zostać przeszkolony w zakresie wiedzy o tych owadach ponieważ wiele zależy od jego postępowania w przyszłości. Nakreślenie słabych punktów pluskwy bardzo pomaga też psychicznie jej ofiarom. Pracownik powinien również opowiedzieć o typowych objawach psychosomatycznych w przypadku pluskiew – by uspokoić ludzi. Nie powinno zabraknąć informacji dotyczących podstawowych środków ostrożności, możliwego transferu oraz zagrożenia innych lokali lub członków rodziny.

5. Karta weryfikacji/protokół dezynsekcji

Po przeprowadzeniu dezynsekcji powinna zostać wypełniona karta weryfikacji oraz sporządzony protokół. Może być to dokument łączny.

6. Inne ogólne

Pracownik powinien być też schludnie i czysto ubrany, kulturalny, pomocny i udzielać wyczerpujących odpowiedzi na pytania klienta. Powinien podejmować szeroko rozumianą inicjatywę w celu skutecznej pomocy klientowi. Pluskwy są bardzo trudne w wytępieniu i zajmować się nimi powinni tylko bardzo doświadczeni profesjonaliści. Jeżeli pracownik jest bardzo pewny siebie i nie widać cienia pokory to może oznaczać, że nie zna się na tych owadach albo coś ukrywa.

ZŁE PRAKTYKI STOSOWANE PRZEZ FIRMY:

  • nieprzeprowadzenie wywiadu
  • nieprzeprowadzenie inspekcji wszystkich potencjalnych miejsc grupowania w lokalu
  • niepoinformowanie klienta o kosztach i gwarancji
  • nieprzekazanie karty charakterystyki/etykiety stosowanego środka chemicznego klientowi wg wytycznych REACH
  • oprysk pościeli, kocy, materacy lub tapicerki
  • uporczywe stosowanie insektycydów
  • stosowanie wyłącznie insektycydów
  • gazowanie (więcej o gazowaniu tutaj – na stronie GAZOWANIE…)

powrót na STRONĘ GŁÓWNĄ

pluskwy pluskwa domowa pluskwa jak wygląda pluskwa dezynsekcja dezynsekcja cennik dezynsekcja pluskwy ugryzienia pluskwy ugryzienie pluskwy w domu pogryzienie przez pluskwy gazowanie gazowanie pluskiew gazowanie owadów ukąszenia pluskwy pluskwy poradnik pluskwy ebook pluskwy e-book pluskwy książka pluskwy porady

dezynsekcja wroclaw dezynsekcja wrocław