Pakiet nr 1 – Chemiczny Szczegółowy

  • opryski pod ciśnieniem wyłącznie zakamarków i powierzchni niepochłaniających toksycznej chemii (1)*
  • ze względów bezpieczeństwa dotyczy wyłącznie pomieszczeń, w których nie ma elementów typu materace, łóżka, meble tapicerowane, dywany, zasłony, rzeczy osobiste, koce, pościel, poduszki, kołdry, pluszaki, zabawki itp. lub są one zabezpieczone
  • ze względu na konieczną, przy pasożytach, dokładność może zająć od 1 godziny w górę
  • zasiedlenie następuje po opadnięciu insektycydu, intensywnym wietrzeniu, usunięciu toksycznych środków wg wskazówek i zach. zasad bezpieczeństwa
  • w przypadku dużej populacji lub wcześniejszych błędów i uprzedniego rozproszenia populacji jedna sesja może nie wystarczyć
  • wykonuje technik (2)*

Przygotowania: Pakiet nr 1 – Chemiczny Szczegółowy:

Przygotowania dotyczą całego pomieszczenia/pomieszczeń, które zostaną wskazane przez Klienta do oprysków.

Wszystkie co jest zaczepione na ścianach (obrazy, zdjęcia, tablice, kinkiety, itd.), wszystko zrobione z materiału i mogące mieć kontakt ze skórą człowieka, tj.: tapicerka, materace, kołdry, śpiwory, poszewki, koce, rzeczy osobiste, itd., wszystkie książki, segregatory, czasopisma, teczki, papier, długopisy, klawiatury, sprzęt elektroniczny, buty, zabawki – powinno zostać zapakowane w worki i zamknięte szczelnie.

Wszystkie kartony powinny zostać wyniesione lub też zapakowane szczelnie w worki. Najlepiej jakby pomieszczenie zostało opróżnione ze wszystkiego oprócz mebli.

Meble pozostawione w pomieszczeniu powinny zostać rozebrane i elementy obrócone na bok lub odwrotnie (do góry nogami). Gdy danego mebla nie można rozebrać to powinien on, przynajmniej, zostać obrócony na bok lub do góry nogami. Gdy jest to niemożliwe to mebel powinien przynajmniej zostać odsunięty od ściany.

Cała powierzchnia ścian powinna zostać udostępniona (tzn.: meble nie powinny jej zasłaniać). Listwy przypodłogowe powinny zostać zdjęte i pozostawione na podłodze odwrócone do góry częścią, która przylegała do ściany.

Wszystkie zapakowane przedmioty, by nie kolidowały z opryskiem utrudniając jego skuteczność powinny opuścić opryskiwane pomieszczenia zanim rozpocznie się oprysk.

Wszystko co było zaczepione na ścianach nie powinno wracać na ścianę przez okres min. 4 miesięcy kwarantanny* lub zostać uprzednio poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Analogicznie wszystkie inne zapakowane przedmioty powinny pozostać w zamkniętych workach przez min. 4 miesiące kwarantanny* lub wrócić na miejsce dopiero po odpowiedniej obróbce termicznej.

Bardzo korzystne jest gdy wszystkie obrobione termicznie** i powracające przedmioty będą już od tej pory przechowywane w workach foliowych lub pudłach z gładkiego plastiku/pleksi.

Zasiedlenie opryskiwanych pomieszczeń może nastąpić dopiero po usunięciu pozostałości rezydualnych pestycydów ze wszystkich powierzchni i przedmiotów, z którymi może mieć kontakt człowiek w przyszłości. Dotyczy to także kontaktu przez ubrania czy obuwie domowe. Okres czasu nie nie gra tutaj roli, ponieważ w pomieszczeniach nie występują czynniki degenerujące, rozrzedzające czy pochłaniające pestycydy w środowisku naturalnym, tj.: promienie UV, deszcz, wiatr, bakterie, gleba.


Pakiet nr 2 – Chemiczno-Termiczny

  • oczyszczenie termiczne pod ciśnieniem powierzchni, miejsc i zakamarków, gdzie potencjalnie znajdują się jaja pluskiew, nimfy pluskiew, osobniki dorosłe, a których nie wolno traktować toksycznymi insektycydami (1)*
  • opryski pomieszczenia oraz dotarcie pod ciśnieniem insektycydami do pozostałych powierzchni, miejsc i zakamarków
  • ze względu na konieczną, przy pasożytach, dokładność może zająć od 2 godzin w górę
  • obniżona toksyczność i obniżony efekt rozbiegania i rozpraszania się pluskiew po oprysku
  • w przypadku dużej populacji lub wcześniejszych błędów i uprzedniego rozproszenia populacji jedna sesja może nie wystarczyć
  • wykonuje technik (2)*

Przygotowania: Pakiet nr 2 – Chemiczno-Termiczny

Przygotowania są analogicznie do przygotowań do Pakietu nr 1 – Chemicznego Szczegółowego powyżej za wyjątkiem:

Rozebrane ramy łóżek, materace, poduszki, rozebrane meble do spania lub wypoczynku z tapicerką pozostają w pomieszczeniu w celu głębokiego oczyszczenia termicznego.


Uwagi oraz objaśnienia

UWAGA NR1: Im więcej przedmiotów w pomieszczeniu przebywania ludzi tym lepiej dla pasożytów. Szczególnie dotyczy to pomieszczenia sypialnego. Najlepiej pozostawić w nim tylko te przedmioty, które są absolutnie niezbędne do funkcjonowania i wynieść z lokalu/pomieszczenia wszystkie inne. Alternatywnie, można przenieść nie-niezbędne przedmioty zapakowane do nieużywanego pomieszczenia.

UWAGA NR2: Rzeczy osobiste lub przedmioty, które nie były używane przez parę lat, prawdopodobnie nie będą już nigdy użyte. Jest to dobry moment by przekazać je do organizacji zajmujących się ich redystrybucją wśród najbardziej potrzebujących. Alternatywnie, można przenieść je zapakowane do nieużywanego pomieszczenia.

UWAGA NR3: Nie posiadamy żadnych narzędzi przymusu wobec Państwa, prosimy jednak mieć na uwadze, że skuteczność  procedur zależy też od stopnia przygotowania lokalu.

* Kwarantanna oznacza, że rzeczy/przedmioty szczelnie zamknięte w workach lub owinięte szczelnie folią stretch, w przypadku pozostawienia do oczyszczenia biernego powinny przebywać cały ten okres w stanie nie pozwalającym na spowolnienie metabolizmu pluskiew oraz pobranie pokarmu. Czas kwarantanny nie powinien być krótszy niż 4 miesiące. Po tym czasie i spełnieniu warunków wszystkie zamknięte osobniki powinny być martwe z głodu. Warunki określa na miejscu specjalista-konsultant.

** Obróbka termiczna, jej warunki, sposoby, warianty i możliwości są przedstawiane przez specjalistę-konsultanta na miejscu

(1) Chemia

Wszystkie obecnie używane pestycydy ustawowo dzielą się na trzy klasy: średnio szkodliwe, toksyczne lub bardzo toksyczne. Nie ma nieszkodliwych, a już na pewno nie ma zdrowych. Pluskwy nabyły już, przez dekady, odporność na wiele insektycydów, zwiększyła się także grubość ich powłoki co powoduje ogromne problemy przy walce środkami chemicznymi. Na pluskwy działają tylko niektóre, najbardziej toksyczne, preparaty, najczęściej zabronione w rolnictwie już od wielu lat. Nie wolno opryskiwać jakimikolwiek pestycydami pościeli, materacy, wykładzin, dywaników, łóżeczek dziecięcych, mebli tapicerowanych, zasłon ani niczego co pochłonie chemię lub z czym będzie miała kontakt skóra później. Połowiczny rozkład pestycydów w środowisku naturalnym wynosi średnio 6-8 tygodni (czasami wiele lat) – bez gleby, deszczu, promieni UV okres ten wydłuża się wielokrotnie. Dyskwalifikujący jest też fakt, że najbardziej toksyczne pestycydy działają jednak tylko częściowo, powodując potem większe problemy niż przed ich użyciem.

(2) Technik/Konsultant

Technik jest najczęściej pracownikiem fizycznym i jest w stanie odpowiedzieć tylko na kilka podstawowych pytań, może nie potrafić rozwiązać nietypowe problemy na miejscu.

Konsultant to specjalista ds. zwalczania pasożytów zewnętrznych. Posiada szeroką wiedzę na ich temat. Potrafi przeprowadzić wnikliwą inspekcję, wyciągnąć wnioski. Odpowiada na bardzo wnikliwe pytania lub znajduje na nie odpowiedzi. Potrafi znaleźć rozwiązania nietypowych problemów na miejscu. Przekazuje szerokie wytyczne dot. profilaktyki.


Powyższa treść strony ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 Kodeksu Cywilnego oraz wszelkich innych przepisów. Sumy mogą ulec zmianie na podstawie wywiadu telefonicznego lub w czasie wstępnych ustaleń z klientem.


search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close