Pakiet nr 3 – Termiczny Szczegółowy z profilaktyką (najbardziej popularny)
UWAGA: Brak chemii, pod żadnym pozorem (np.: eko, organiczne, biodegradowalne, feromony, nieszkodliwe lub inne określenia ukrywające hasło pestycyd) (1)*
- dokładna inspekcja, analiza do której ze strefy doszły pluskwy, oszacowanie rozmiaru populacji
- ocena i konsultacje dot. sytuacji w lokalu
- oczyszczanie termiczne pod ciśnieniem mebli tapicerowanych, łóżek, sypialni, pokoi dziennych, wszystkich potencjalnych miejsc gdzie są jaja, nimfy, osobniki dorosłe, innych wyznaczonych miejsc
- przekazanie szerokich wytycznych z profilaktyki w celu przeciwdziałania nawrotom choroby pasożytniczej w przyszłości
- – konsultacje z odstraszania zapachowego oraz blokowania fizycznego i chemicznego lokalu
- profilaktyczna opieka konsultacyjna 1 rok od usługi
- ze względu na konieczną, przy pasożytach, dokładność może zająć od 4 godzin w górę
- całkowicie nieszkodliwa dla dorosłych, dzieci i zwierząt
- całkowity brak toksyczności i brak efektu rozbiegania i rozpraszania się pluskiew po oprysku
- nie trzeba opuszczać lokalu nawet na chwilę
- ze względu na część profilaktyczną pakietu nie trzeba powtarzać
- wykonuje konsultant (2)*
Przygotowania do pakietu nr 3
UWAGA: W przypadku małej populacji do tych pakietów nie trzeba nic przygotowywać tylko mieć zakupione worki plastikowe/foliowe do pakowania rzeczy związanych z miejscem do spania/wypoczynku i ich okolicy. Ewentualne pakowanie może wtedy nastąpić w czasie inspekcji/czyszczenia.
W przypadku dużej populacji należy przygotować tylko wyselekcjonowane i wymienione poniżej miejsca:
Pluskwy domowe lokują się w pierwszej kolejności w meblach do spania/wypoczynku/pracy i miejscach przylegających do nich. Przy większym wzroście populacji zajmują kolejne strefy – najpierw położone najbliżej miejsca do spania/wypoczynku/pracy. Na końcu zajmują te położone najdalej.
Przygotowania dotyczą tylko pomieszczeń gdzie godzinami przebywają regularnie mieszkańcy leżąc lub siedząc. Są to zwykle sypialnie i pokoje dzienne. Przygotowania dotyczą głównie mebli do spania/wypoczynku/pracy i ich otoczenia.
Przygotowania zwykle nie dotyczą przedpokoi, kuchni, łazienek oraz innych pomieszczeń dziennych, w których mieszkańcy nie śpią, nie wypoczywają, nie siedzą, nie pracują gdyż nie tworzą się tam żadne grupy pasożytów.
Wstępne przygotowanie pomieszczeń do procedury odpluskwiania:
Poniższe rzeczy powinny trafić do zamykanych pudeł z gładkiego plastiku (pleksi) lub szczelnie zamkniętych zwykłych, ale mocnych worków foliowych:
- wszystkie rzeczy związane ze spaniem/wypoczynkiem/pracą i przebywające na meblu do spania/wypoczynku/pracy: koce, poszewki, narzuty, kołdry (poduszki mogą pozostać do obróbki termicznej)
- wszystkie przedmioty z wnętrza łóżka/sofy/wersalki lub spod nich
- przedmioty z szaf/szafek przylegających do łóżka/sofy/wersalki
- przedmioty z szaf/szafek nieprzylegających do łóżka/sofy/wersalki leżące na spodzie szafy lub na podłodze w szafie
- zasłony, jeżeli dotykają mebel do spania/wypoczynku/pracy, ścianę lub podłogę
- wszystkie książki położone nad łóżkiem/sofą/wersalką, na podłodze lub najniższych półkach przy łóżku powinny zostać owinięte, w pakietach, folią budowlaną stretch lub trafić do szczelnych worków lub pudeł z gładkiej pleksi. Te potrzebne w ciągu najbliższych miesięcy mogą zostać oczyszczone termicznie przez konsultanta lub przejrzane.
- półki na książki położone nad łóżkiem/sofą/wersalką lub obok powinny zostać zdjęte i nie powinny wracać na to miejsce przynajmniej przez następne 4-ry miesiące
- wszystkie kartony/pudełka kartonowe powinny zostać usunięte lub trafić do worków albo pudeł z gładkiego plastiku/pleksi. Zawartość kartonów/pudełek kartonowych powinna trafić do pudeł z gładkiej pleksi/plastiku lub zamkniętych worków. W pomieszczeniu nie powinno się znajdować żadne pudło lub pudełko kartonowe (za wyj. tych zamkniętych w workach lub pudłach z gładkiego plastiku/pleksi)).
- obrazy, zdjęcia, kalendarze, kinkiety oraz inne przedmioty wiszące nad łóżkiem/sofą/wersalką lub obok powinny zostać zdjęte i zamknięte w workach. Nie powinny wracać na ścianę lub w okolice miejsca do spania przynajmniej przez następne 4-ry miesiące.
Rzeczy lub przedmioty przed pakowaniem najlepiej pogrupować według podobnych cech.
Wszystkie użyte worki lub opakowania nie muszą być próżniowe, wystarczy je zamknąć w sposób utrudniający przechodzenie stawonogów.
Gdy zamierzają Państwo niektóre rzeczy wyprać w 60 st. C. można to zrobić przed wizytą jednak po wysuszeniu także powinny trafić do czystych zamkniętych worków lub pudeł z gładkiego plastiku/pleksi.
Nie tylko pranie na 60 st. C. eliminuje pasożyty zewnętrzne – jest jednak proste i dostępne. Nie wszystko można wyprać. Inne opcje oczyszczania przedmiotów, w tym oczyszczanie bierne, zostaną przedstawione indywidualnie przez konsultanta na miejscu.
Inne przygotowania:
- konstrukcja mebla do spania/wypoczynku/pracy jeżeli nie jest na ramie metalowej powinna zostać rozebrana
- pokrowce materacy zapinane na zamek należy pozostawić (nie zdejmować z materaca)
- listwy przypodłogowe należy zdjąć lub uszczelnić
- sprzęty elektroniczne mogą pozostać na miejscu należy jednak je odłączyć od prądu
- wszystkie przedmioty zalegające luźno na podłodze należy również skierować do worków lub do zamkniętych pudeł z gładkiego plastiku/pleksi
- należy dokładnie, także w zakamarkach, odkurzyć pomieszczenia i wyrzucić/opróżnić worek zaraz po zakończeniu całości odkurzania
Pakiet nr 4 – IPM z zablokowaniem dostępu do perspektywicznych ognisk (drugi najbardziej popularny)
UWAGA: Brak chemii, pod żadnym pozorem (np.: eko, organiczne, biodegradowalne, feromony, nieszkodliwe lub inne określenia ukrywające hasło pestycyd) (3)*
- dokładna inspekcja, analiza – do której ze strefy doszły pluskwy, oszacowanie rozmiaru populacji
- ocena i konsultacje dot. sytuacji w lokalu
- oczyszczenie termiczne pod ciśnieniem wszystkich potencjalnych miejsc gdzie są jaja, nimfy, osobniki dorosłe, oczyszczanie termiczne mebli do spania/wypoczynku, sypialni, pokoi dziennych, innych wyznaczonych miejsc
- fizyczne blokowanie dostępu pluskwom do możliwych miejsc do spania/wypoczynku, czyli blokowanie dostępu do pożywienia (4)*
- opcjonalne blokowanie sufitu (5)*
- system blokad dla klienta na czas, nawet, ponad pięć lat, w zależności od woli klienta
- przekazanie szerokich wytycznych z profilaktyki w celu przeciwdziałania nawrotom choroby pasożytniczej w przyszłości
- – konsultacje z odstraszania zapachowego oraz blokowania fizycznego i chemicznego lokalu
- profilaktyczna opieka konsultacyjna 1 rok od usługi
- ze względu na konieczną, przy pasożytach, dokładność może zająć od 5 godzin w górę
- całkowicie nieszkodliwa dla dorosłych, dzieci i zwierząt
- całkowity brak toksyczności i brak efektu rozbiegania i rozpraszania się pluskiew po oprysku
- nie trzeba opuszczać lokalu nawet na chwilę
- pakiet nie trzeba powtarzać
- od razu pisemna gwarancja pół roku na pasożyty zewnętrzne typu pluskwa, obrzeżek
- wykonuje konsultant (2)*
- w wypadku zainteresowania wyślemy także informacje o wymogach dot. konstrukcji mebli
Przygotowania do pakietu nr 4
Przygotowania są analogiczne jak do pakietu nr 3 powyżej.
Uwagi i objaśnienia
UWAGA NR1: Im więcej przedmiotów w pomieszczeniu przebywania ludzi tym lepiej dla pasożytów. Szczególnie dotyczy to pomieszczenia sypialnego. Najlepiej pozostawić w nim tylko te przedmioty, które są absolutnie niezbędne do funkcjonowania i wynieść z lokalu/pomieszczenia wszystkie inne. Alternatywnie, można przenieść nie-niezbędne przedmioty zapakowane do nieużywanego pomieszczenia.
UWAGA NR2: Rzeczy osobiste lub przedmioty, które nie były używane przez parę lat, prawdopodobnie nie będą już nigdy użyte. Jest to dobry moment by przekazać je do organizacji zajmujących się ich redystrybucją wśród najbardziej potrzebujących. Alternatywnie, można przenieść je zapakowane do nieużywanego pomieszczenia.
UWAGA NR3: Nie posiadamy żadnych narzędzi przymusu wobec Państwa, prosimy jednak mieć na uwadze, że skuteczność procedur zależy też od stopnia przygotowania lokalu.
(1) Chemia
Wszystkie obecnie używane pestycydy ustawowo dzielą się na trzy klasy: średnio szkodliwe, toksyczne lub bardzo toksyczne. Nie ma nieszkodliwych, a już na pewno nie ma zdrowych. Pluskwy nabyły już, przez dekady, odporność na wiele insektycydów, zwiększyła się także grubość ich powłoki co powoduje ogromne problemy przy walce środkami chemicznymi. Na pluskwy działają tylko niektóre, najbardziej toksyczne, preparaty, najczęściej zabronione w rolnictwie już od wielu lat. Nie wolno opryskiwać jakimikolwiek pestycydami pościeli, materacy, wykładzin, dywaników, łóżeczek dziecięcych, mebli tapicerowanych, zasłon ani niczego co pochłonie chemię lub z czym będzie miała kontakt skóra później. Połowiczny rozkład pestycydów w środowisku naturalnym wynosi średnio 6-8 tygodni (czasami wiele lat) – bez gleby, deszczu, promieni UV okres ten wydłuża się wielokrotnie. Dyskwalifikujący jest też fakt, że najbardziej toksyczne pestycydy działają jednak tylko częściowo, powodując potem większe problemy niż przed ich użyciem.
(2) Technik vs. Konsultant
Technik jest najczęściej pracownikiem fizycznym i jest w stanie odpowiedzieć tylko na kilka podstawowych pytań, może nie potrafić rozwiązać nietypowe problemy na miejscu.
Konsultant to specjalista ds. zwalczania pasożytów zewnętrznych. Posiada szeroką wiedzę na ich temat. Potrafi przeprowadzić wnikliwą inspekcję, wyciągnąć wnioski. Odpowiada na bardzo wnikliwe pytania lub znajduje na nie odpowiedzi. Potrafi znaleźć rozwiązania nietypowych problemów na miejscu. Przekazuje szerokie wytyczne dot. profilaktyki.
(3) IPM
Firmy podają nazwę IPM proponując dodatkowo opryski lub same opryski. Jest to poważne nadużycie. Metoda IPM przeciwko pluskwom z definicji nie powinna zawierać żadnej chemii.
(4) Blokady
Nie każda konstrukcja mebla do spania/wypoczynku nadaje się do założenia profesjonalnych blokad bezobsługowych. Nie należy jednak pochopnie wyrzucać mebli, ponieważ nawet zapluskwione, po oczyszczeniu, mogą zostać z powodzeniem zablokowane, gdy się do tego nadają. Można wysłać e-mail z pytaniem o rodzaje konstrukcji i przykłady mebli właściwych do tej metody.
(5) Blokowanie sufitu
Pluskwy mają braki anatomiczne i słabo poruszają się po gładkim suficie. Niechętnie na niego wchodzą – zdecydowanie bardziej wolą ściany. Blokowanie sufitu przed dostępem pluskiew jest możliwe, lecz wykonywane jest tylko w skrajnych, ekstremalnych przypadkach za zgodą lub na polecenie klienta. Polega ono na założeniu pętli wokół sufitu, która fizycznie nie pozwala pluskwom na wejście na niego. Dodatkowy koszt w przypadku blokowania sufitu to 500 PLN/pomieszczenie.
* Kwarantanna oznacza, że rzeczy/przedmioty szczelnie zamknięte w workach lub owinięte szczelnie folią stretch, w przypadku pozostawienia do oczyszczenia biernego powinny przebywać cały ten okres w stanie nie pozwalającym na spowolnienie metabolizmu pluskiew oraz pobranie pokarmu. Czas kwarantanny nie powinien być krótszy niż 4 miesiące. Po tym czasie i spełnieniu warunków wszystkie zamknięte osobniki powinny być martwe z głodu. Warunki określa na miejscu specjalista-konsultant.
** Obróbka termiczna, jej warunki, sposoby, warianty i możliwości są przedstawiane przez specjalistę-konsultanta na miejscu
Powyższa treść strony ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 Kodeksu Cywilnego oraz wszelkich innych przepisów. Sumy mogą ulec zmianie na podstawie wywiadu telefonicznego lub w czasie wstępnych ustaleń z klientem.