PLUSKWY

Pluskwy domowe jak wyglądają?

Wiele osób zastanawia się jak wyglądają Pluskway domowe. Pluskwa (po angielsku: bed bug), z łac. Cimex lectularius L. rodzina Cimicidae to płaskie, czerwono-brązowe od góry, jasno-brązowe od spodu, okrągłe owady. Dorosłe pluskwy średnicę mają zbliżoną do biedronek. Po posiłku odwłok pluskwy wydłuża się staje się wrzecionowaty oraz bardziej czerwony. Jaja pluskwy koloru perłowego mają 1 mm długości. Z jaj wykluwają się larwy pluskwy. Największe osobniki pluskwy najłatwiej dostrzec, ale jest ich najmniej i są dobrze ukryte. Najwięcej jest larw i jaj, ale je także trudno dostrzec i rozpoznać. Najwięcej zawsze będzie odchodów pluskiew, są jednak bardzo często pomijane przy poszukiwaniach.

Jaka jest wielkość pluskwy?

Wielkość dojrzałej pluskwy wynosi 5,5 mm, w przybliżeniu. Samice pluskiew są nieznacznie większe od samców. Końcówka odwłoka samicy pluskwy jest bardziej zaokrąglona od odwłoku samca. Po pobraniu krwi odwłok wydłuża się i długość pluskwy rośnie do 8 mm, w przybliżeniu. Najmniejsze larwy pluskwy mają długość do, około, 1,5 mm. Larwa pluskwy to tak naprawdę nimfa.

Larwa pluskwy – jak wygląda?

Larwy pluskwy określa się je jako nimfy, ponieważ podczas rozwoju nie zachodzi przeobrażenie zupełne. Larwa pluskwy ma pięć stadiów odróżniających się od osobników dorosłych wielkością i kolorem:

  • stadium pierwsze nimfy pluskwy wielkość to 1,5 mm długości (kolor bardzo jasny)
  • stadium drugie nimfy pluskwy wielkość to 2 mm (kolor jasny z czarną końcówką wewnątrz odwłoku)
  • stadium trzecie nimfy pluskwy wielkość to 2,5 mm (kolor kremowy z czarną końcówką wewnątrz odwłoku)
  • stadium czwarte nimfy pluskwy wielkość to 3 mm (kolor brązowy czarną końcówką wewnątrz odwłoku)
  • stadium piąte nimfy pluskwy wielkość to 4,5 mm (kolor ciemno-brązowy) prawie identyczne z wyglądem osobnika dorosłego

Pluskwy – gdzie są ukryte? Gdzie szukać pluskwy w domu?

Odpowiedź na pytanie gdzie szukać pluskwy w domu jest prosta, problem stanowi zbyt jednak powierzchowne i zbyt krótkie przeszukanie. Wg eBooka, I-szą strefą, którą zajmują pluskwy jest konstrukcja do spania (nawet nie materac). Zajęte będą pojedyncze zakamarki, gdzie nie dochodzi światło, są stabilne i ciasne. Przesunięcie mebla do spania nic nie da. Bez odwrócenia mebla na bok i przeszukiwań zakamarków w świetle dnia i z latarką nie ma co marzyć o sukcesie. Jeżeli są zagięcia materiału, szwów, obszycia to trzeba je aktywnie przeszukać – to znaczy odginać i oświetlać uwolnione miejsca. Na pluskwy w domu czy pluskwy w mieszkaniu można także natknąć się po łóżkiem, w okolicach listew przypodłogowych, w pęknięciach, wąskich otworach, meblach, gniazdkach elektrycznych, książkach, obrazami, tapetą, na zasłonach oraz pod dywanem czy wykładziną. Grupy będą potencjalnie w każdym miejscu ciasnym lub ciemnym w łóżku i w promieniu 3 m wokół łóżka. Pluskwy w materacach będą na jego drewnianej konstrukcji, pomiędzy filcem i pasami materiału. Pojedyncze osobniki są widziane w odleglejszych miejscach. Bardzo często spotykane są w hotelach skąd wędrują dalej w bagażu. Tak naprawdę lista możliwych miejsc przebywania pluskiew w sypialni jest nieograniczona.

Pluskwy – co jedzą? Czym żywią się pluskwy?

Pluskwy żywią się wyłącznie krwią organizmów stałocieplnych, głównie Homo sapiens. Pobierają pokarm wyłącznie świeży przez nakłuwanie powłoki. Nie interesują się kroplą upuszczonej krwi. Nie są przystosowane do przebywania na ofierze ani do radzenia sobie z gęstym owłosieniem, dlatego przebywają blisko nas – ale nie na nas. Podchodzą do ofiary wyłącznie  w celu napełnienia się wybierając miejsca odkryte lub nieowłosione w pierwszej kolejności. Nie rozdrapują rany tak jak pchły gdyż nie mają szczęk tylko dyskretnie wkłuwają się pod skórę. Ukłucia pluskwy zwykle nie czuć tylko, czasami, drobne pieczenie gdy przestaną działać środki znieczulające. Zaspokojenie potrzeb trwa zwykle kilka minut, potem niezwłocznie oddalają się i ukrywają.

Jak pluskwy lokalizują pożywienie?

Pożywienie czyli żywicieli pluskwy lokalizują termicznie, po zapachu oraz przez detekcję dwutlenku węgla wydzielanego przez ofiarę.

Pluskwy – kiedy kąsają? Kiedy pluskwy wychodzą po pokarm?

Z ukrycia pluskwy wychodzą by pobierać pokarm najczęściej w nocy by uniknąć wykrycia, lecz pojedyncze osobniki można spotkać, w rzadkich przypadkach, za dnia gdy doskwiera im głód lub gdy populacja jest już bardzo liczna. Najaktywniejsze są w czasie naszego snu. Ataki koncentrują w miejscu gdzie śpimy, czytamy lub oglądamy telewizję w nocy stąd czasami spotkać można ich potoczną nazwę: Pluskwy łóżkowe.

Czy pluskwy boją się światła?

Instynktownie nie chcą być odkryte, dlatego pluskwy reagują na światło. Są bardzo bojaźliwe, ale gdy są głodne, niecierpliwe lub jest ich bardzo dużo to będą wychodzić nawet przy świetle.

Pluskwy – jak wyglądają jaja pluskwy? Jak pluskwy się rozmnażają?

Pluskwy, larwy pluskiew (nimfy), skóry (wylinki) i jaja pluskiew widoczne na zdjęciu powyżej. Jaja pluskwy to te ziarenka ryżu o długości 1-1,5 mm. Duża samica pluskwy w środku kadru ma wydłużony odwłok po napełnieniu krwią. Pluskwy rozmnażają się płciowo. Samica składa do 3 jaj dziennie (kilkaset w ciągu życia). W przy sprzyjających warunkach egzystencji (pożywienie, temperatura) pluskwy żyją ponad 300 dni. Przy spadku temperatury do 16 st. C i niżej ulegają przymusowej hibernacji.

Czy pluskwy domowe chodzą po suficie? Czy pluskwy spadają z sufitu albo latają?

Pluskwy nie latają ponieważ nie posiadają skrzydeł. Są bardzo płaskie i wytrzymałe – ciężar ciała ludzkiego przyłożony do nich na dywanie czy sofie spowoduje tylko ich unieruchomienie. Pękają dopiero gdy są ściśnięte będąc maksymalnie napełnione lub  w uścisku pomiędzy dwoma twardymi i płaskimi powierzchniami. Gdy nie są napełnione bardzo szybko się poruszają w stosunku do swojej wielkości (nawet 3 cm/sek.). Doskonale wspinają się po ścianach, trochę gorzej po sufitach. Zaobserwowaliśmy, że na schronienie preferują powierzchnie pionowe i odwrócone, prawdopodobnie ze względu na swoje bezpieczeństwo. Gorzej radzą sobie z tkaninami włochatymi – im dłuższe, miększe  i gęstsze włoski – tym wolniej się poruszają (np. włochate wykładziny, włochate narzuty). Upadek z większej wysokości nie powoduje żadnych uszkodzeń – mały odsetek populacji pluskwy odrywa się od sufitu po namierzeniu ofiary dokładnie pod nimi.

Pluskwy – jak znaleźć gniazdo pluskiew?

W czasie poszukiwań pluskiew przyświeca jeden cel – znaleźć gniazdo pluskiew. Jednak pluskwy nie zakładają gniazda i nie żyją w stadzie – skupiają się w grupy zachęcone zapachem towarzyszy, który świadczy o korzystnych warunkach do ukrywania i rozmarzania się. Są owadami społecznymi. Takich grup może być w jednym pomieszczeniu nawet kilkanaście nie licząc innych pojedynczych osobników.

W normalnych warunkach nie spotyka się tak licznej i zwartej grupy jak na zdjęciu, którą można wziąć za gniazdo pluskiew.  Z takiej liczby pluskiew powstało by minimum kilka grup. Zdjęcie powyżej powstało w warunkach laboratoryjnych.

Pluskwy – jakie choroby przenoszą?

Nie stwierdzono faktu przenoszenia chorób przez pluskwy. Substancje wytwarzane przez te owady mają właściwości antybakteryjne oraz cienki narząd kujący jest utrzymywany w czystości. Infekcje po ugryzieniu pluskwy dotyczą ran rozdrapanych przez nas, do których dostają się zarazki obecna na naszej skórze lub pod naszymi paznokciami.

Pluskwy – jaki mają wpływ na zdrowie?

Pluskwy mają wpływ na zdrowie psychiczne. Nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia fizycznego. Gorszy wpływ na zdrowie człowieka mają stosowane do walki z nimi środki chemiczne. Producenci preparatów przeciwko szkodnikom zalecają zwiększenie dawki w wypadku stosowania ich przeciwko pluskwom domowym, a i tak efekty końcowe są mizerne. Coraz częściej ekipy uciekają się do stosowania środków chemicznych z najwyższych grup toksyczności, które nie wolno stosować w budynkach mieszkalnych. Pomimo tego efekty są mizerne. Świadczy to o desperacji i niemocy wobec odporności pluskiew. Zaobserwowaliśmy natychmiastowe znieruchomienie pluskiew w wypadku zastosowania środków działających na układ oddechowy i ponowną aktywność po około 5-10 minutach od wyparowania chemikaliów. Prawdopodobnie potrafią zamknąć drogi oddechowe i korzystać z rezerw tlenu do przetrwania. Środki kontaktowe działają również generalnie słabo – najlepiej bezpośrednio na owady w miejscach ich przebywania.  To domownicy są najbardziej narażenia na działanie insektycydów (w szczególności dzieci oraz zwierzęta domowe).

Pluskwy – czy trudno się ich pozbyć?

Wcale nie jest tak trudno się ich pozbyć. Trudności wynikają z błędów jakie popełniają ludzie. Podstawowym błędem jest użycie chemii. Skuteczność oprysków chemicznych przeciwko pluskwom jest niezadowalająca. Opryski powodują także rozproszenie się pluskiew po lokalu i poza niego. Powoduje to spadek ilości ukąszeń w pierwszym okresie i powolny ich przyrost w ciągu tygodni lub miesięcy po opryskach. Czasami jest złudne wrażenie przez dni, tygodnie czy miesiące, że ich nie ma. Trudniej też je znaleźć i walczyć z nimi, ponieważ zamiast siedzieć skupione (głównie w I-szej strefie) ulegają rozproszeniu i ukryciu. Wtedy można je spotkać ukryte nawet daleko od miejsc do spania, nawet w pomieszczeniach gdzie nie mają pokarmu. Choroba przechodzi w stan przewlekły. Opryski to już utrata zdrowia, a nawet zagrożenie życia, w pewnych okolicznościach.

Czy to jest pluskwa co zostało znalezione? Czy może być coś innego niż pluskwa?

Znalazłam /em coś – to na pewno pluskwa! Jednak nie. Złapało się w pułapkę – to na sto procent larwa pluskwy. Też nie. W większości przypadków będzie to coś innego. Z powodu histerii jaka zapanowała w temacie pluskiew ludzie widzą pluskwę we wszystkim. Strach powoduje, że są w stanie, bez powodu, wyrzucić od kilkuset do wielu tysięcy złotych. Jest kilkanaście głównych gatunków pasożytów zewnętrznych i kilkadziesiąt innych – wszystkie one nas kąsają. Wszystkie z nich są groźniejsze od pluskiew, ale to pluskiew człowiek boi się najbardziej (media?). O wiele groźniejszym pasożytem w domu jest, np. obrzeżek (obrzeżek gołębień). Kąsa o wiele gorzej od pluskwy, może zakazić wszystkim tym co kleszcz. Może nawet doprowadzić do śmierci z powodu sepsy. Obrzeżek to też kleszcz – tylko tkzw. miękki. Nie spotyka się go w lesie czy w parku tylko właśnie w mieszkaniu. Walkę z obrzeżkiem należy zacząć zupełnie inaczej niż z pluskwą, jeżeli marzy się, w ogóle, o sukcesie. Pewność z czym mamy do czynienia może nam oszczędzić mnóstwo pieniędzy lub zapewnić sukces.

Czy to jest pluskwa – jak upewnić się na sto procent?

UWAGA: Jeżeli chcą Państwo upewnić się co zostało przez Was znalezione, co Wam dokucza – to można, nieodpłatnie, przesłać nam zwykłe, ale ostre zdjęcia klikając tutaj (limit 5 zdjęć to 125MB) lub na nasz adres maliowy biuro@odpluskwianie.pl (limit wiadomości to 20MB). Będziemy ewaluować nieodpłatnie bez zobowiązań przydatność do badań. Jeżeli zechcą Państwo zamówić badania na obecność pluskiew, kleszczy, obrzeżków lub innych pasożytów  to koszt wskazania lub wykluczenia jednego (lub więcej) z kilkudziesięciu pasożytów zewnętrznych wynosi 14 złotych. Możliwe są także badania ekspresowe z wynikiem w ciągu 2-ch godzin. Można też przysłać zdjęcia mms’em na nr +48 880 889 886, ale utrata jakości zdjęć przy mms’ach jest ogromna.

pluskwy zdjecia pluskiew
zdjęcia do badań z wynikiem jednoznacznym

UWAGA: Więcej o ugryzieniach pluskwy znajduje się tutaj: Ugryzienia pluskwy

PYTANIA O MITY O PLUSKWACH

Skąd się biorą pluskwy?

Czy pluskwy pochodzą z brudu?

Nie lubią brudu. Preferują czystość i czyste powierzchnie do poruszania się. Para haczyków na końcu odnóża nie pomaga przy przejściu po warstwie luźnego brudu. Sprawdza się doskonale na pionowych i odwróconych powierzchniach gdzie nie gromadzi się kurz.

Czy pluskwy nie można zobaczyć?

Trudno dostrzec jaja pluskiew (1 mm) i nimfy pierwszych stadiów pluskiew (1,5 mm). Dorosłe osobniki pluskiew łatwiej dostrzec (5,5 mm i brązowy kolor).

Czy pluskwy skaczą lub latają?

Nigdy nie skakały a ich skrzydła zanikły w wyniku ewolucji miliony lat temu.

Czy liście orzecha włoskiego odstraszają pluskwy?

Możliwe, że w jakimś stopniu odstraszają jednak nie zostało to potwierdzone. Ludzie często kładą liście orzecha włoskiego pod łóżkiem, biorąc pod uwagę fakt, że procentowo najwięcej pluskiew będzie w materacu czy łóżku – mamy sekwencję: liście-pluskwy-my. Czyli pluskwy znajdują się pomiędzy nami a liśćmi. Może lepsze rezultaty przyniosło by położenie liści orzecha na łóżku? – czyli sekwencja: pluskwy-liście-my?

Czy pluskwy odstrasza zapach octu?

Czy pluskwy lubią zapach octu? A kto lubi? Możliwe, że boją się zapachu octu ponieważ jest podobny do zapachu – kwasu mrówkowego – oznaczać może niebezpieczną dla pluskiew obecność mrówek. Kwas octowy jest żrący – wdychanie go może podrażnić układ oddechowy człowieka.

Czy pluskwy nie wychodzą przy świetle?

Wychodzą, ale czują się wtedy zagrożone. Światło nie przeszkadza im fizycznie tylko instynktownie boją się odkrycia. Głodne lub w dużej ilości przezwyciężają lęk i wychodzą nawet w środku dnia.

Czy pluskwy mogą dostać się do mieszkania z nowym meblem, łóżkiem, meteracem?

W normalnych warunkach niemożliwe. By znalazły się tam pluskwy takie łóżko czy materac musi mieć bliski kontakt z używanymi meblami przez jakiś okres czasu. Inną możliwością jest transport łóżek używanych i nowych tą samą ciężarówką w niewielkim odstępie czasu. Pluskiew nie znajdzie się w fabryce mebli, hurtowni czy sklepie z nowymi meblami.

Czy liście fasolki szparagowej zatrzymują pluskwy?

Możliwe, że do zatrzymania, ale nie do powstrzymania. Bułgarscy chłopi stosowali taktykę rozkładania tych liści na podłodze wokół posłania. Zakładała ona, że po przebudzeniu trzeba było owe liście szybko zebrać i wrzucić do ognia. Metoda działała najlepiej na pełne owady oddalające się po posiłku – gdyż takie najbardziej grzęzły wśród włosków liści. Nie zatrzymywała jednak owadów całkowicie oraz nie działała na owady pozostające w łóżku czy posłaniu.

Czy pluskwy kąsają tylko przed świtem?

Tak pluskwy kąsają przed świtem – ale nie wyłącznie. Częściej kąsają w środku nocy gdy jest najciemniej. Czasem kąsają przy oglądaniu telewizji i czytaniu książki wieczorem. W przypadku dużej ilości pluskiew wystarczy poleżeć nieruchomo przez 5-10 minut po zgaszeniu światła i może się zdarzyć, że podejdą najbardziej niecierpliwe osobniki.

Czy pluskwy rozmnażają się tylko w pewne miesiące?

Spotyka się czasem twierdzenia, że pluskwy atakują najbardziej w tkzw. okresach rozmnażania. Czas okresu jest podawany różnie: od marca do maja lub od kwietnia do czerwca. Ten mit bazuje na podaniach ludowych z dawnych okresów gdy pluskwy były powszechne. Wtedy też temperatura w lokalach i chatach drastycznie spadała na okres zimnych miesięcy za sprawą niewydolnych, punktowych systemów grzewczych i braku izolacji w budynkach. Powodowało to spowolnienie rozwoju pluskiew i ich procesów. W przypadku szczególnie niskich temperatur (poniżej 16 st.C) pluskwy hibernowały. Rezultatem był drastyczny spadek częstotliwości ataków. I rzeczywiście – intensywniejszy rozwój przypadał na miesiące ciepłe, gdy ataki znów się, na powrót, nasilały.

Nie sprawdza się to we współczesnych czasach. W okresie grzewczym zimo jest zwykle wyłącznie na zewnątrz – wewnątrz panuje temperatura minimalna 18-22 st.C. Warunki do rozwoju i rozmnażania pluskiew są dobre przez cały rok. Pluskwy domowe nie rozróżniają pór roku tylko warunki panujące w pomieszczeniu i to do nich się dostosowują.

Czy pluskwy hibernują bez jedzenia rok, a nawet dwa lata?

Hibernują – ale w niższych temperaturach – poniżej 16 st.C. – tylko nie wiadomo czy rok, dwa czy więcej. W temperaturze pokojowej gdy nie mają dostępu do pożywienia ograniczają aktywność do minimum. W warunkach takich mogą obejść się bez pożywienia tylko kilka miesięcy.

Czy pluskwy żyją wiele lat?

Żyją około rok w normalnych warunkach w temperaturze pokojowej. Możliwe, że w jaskiniach gdy ludzie czy nietoperze pojawiali się okresowo – pluskwy hibernowały długi czas  w oczekiwaniu na żywicieli. W ten sposób okres ich życia mógł ulec wydłużeniu.

Czy pluskwy opanowały całe mieszkanie?

Na szczęście nie. Opanowują stopniowo pomieszczenia sypialne. Czasem mogą znaleźć się w sofie czy fotelu, w którym czytamy lub oglądamy telewizję. W kuchni, przedpokoju czy łazience mogą się znaleźć przypadkowo pojedyncze sztuki – nie zaatakują nas tam, a jeżeli zostaną tam na dłużej to umrą z głodu lub zostaną pożarte przez inne stawonogi.

Czy żeby pozbyć się pluskiew trzeba wyrzucić wszystkie meble, kołdry, poduszki i poszewki?

Na szczęście nie. Często nie potrzeba pozbywać się niczego. Może trzeba będzie się, ewentualnie, pozbyć łóżka tapicerowanego skrzynkowego.

Czy jedyny ratunek przed pluskwami to wyprowadzić się z lokalu?

Można się wyprowadzić. By ten sposób był skuteczny należało by zostawić mnóstwo przedmiotów i mebli z sypialni. Należało by również zostawić walizki, plecaki i torebki (tak – pluskwy czasami są obecne w damskich torebkach). Nie należało by używać kartonów – pluskwy uwielbiają ukrywać się w opakowaniach kartonowych. Straty majątkowe były by znaczne – a i tak nie gwarantowało by to, że nie zabraliśmy pluskiew ze sobą. Z kilka miesięcy w nowym miejscu mogłyby się pojawić znane symptomy. I co wtedy? Nowa przeprowadzka?

Czy wystarczy znaleźć gniazdo pluskiew i je zlikwidować?

Niestety nie. Nie gniazdo – tylko grupę pluskiew i nie jedno – tylko wiele grup plus osobniki pojedyncze. Pluskwy nie zakładają gniazd tylko skupiają się w grupy. Pojedyncze dojrzałe samice oraz czasem nawet samce pluskwy uciekają z grupy z powodu agresywnego zachowania innych samców (nie będziemy pisać o podłożu tego zachowania). Grupują się w innych miejscach i po jakimś czasie schemat się powtarza. W efekcie powstaje wiele grup oddalonych od siebie. Gdyby istniało jedno gniazdo to było by bardzo łatwo sobie z nimi poradzić.

Czy pluskwy są odporne na środki chemiczne owadobójcze, pestycydy, insektycydy?

Pluskwy są już całkowicie odporne na dwa najczęściej stosowane insektycydy. Na najbardziej toksyczne, klasa ustawowa: Bardzo toksyczne (T+) i klasa ustawowa: Toksyczne (T)) środki są odporne częściowo. Mokry, aktywny środek trafiający wprost na pluskwę może (ale nie musi) ją zabić. Powierzchnie opryskane, lecz suche nie mają już takiej skuteczności. Dlatego po oprysku następuje podział populacji: część zostaje w swoich zakamarkach, część pluskiew rozprasza się po lokalu, część idzie do sąsiadów, część może zginąć. Metody niechemiczne są skuteczniejsze.

Preparaty na pluskwy – jakie są skuteczne i zdrowe?

Ani to ani to. Insektycydy czyli chemia jest skuteczniejsza przeciwko szkodnikom, a przeciwko pluskwom i obrzeżkom jest wysoko nieskuteczna. Błąd polega na tym, że firmy stosują jedną metodę na wszystko, nie patrząc na zasadność i skuteczność. Wg tej zasady promieniowanie alfa też powinno być skuteczne i zdrowe, bo jest też w stanie zabić małe zwierzęta.

Porównanie 11 PROFESJONALNYCH SPOSOBÓW ZWALCZANIA PLUSKIEW na podstronie poniżej:

powrót na stronę główną:

linki:

Pluskwa domowa – Wikipedia

Copyright © 2011-2021 odpluskwianie.pl

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close