UGRYZIENIA PLUSKWY

UGRYZIENIA PLUSKWY ORAZ INNE OZNAKI OBECNOŚCI PLUSKIEW W LOKALU

Zaczerwienienia spowodowane przez ukąszenia pluskiew

Najbardziej dokuczliwa i często jedyna oznaka obecności pluskiew domowych to swędzące zaczerwienienia na nieowłosionych lub mało-owłosionych partiach skóry.  Jest to reakcja alergiczna na ugryzienia pluskiew albo używając dokładniejszego określenia – na ukłucia pluskiew. Źródło zaczerwienień nie mogą często ustalić dermatolodzy, gdyż podrażnienia spowodowane przez pluskwy były przez kilka dekad obserwowane w Polsce niezwykle rzadko. Czasami też nie chcą narazić się na drwiny pacjenta, który odpowie, że pluskwy wyginęły już dawno temu, a teraz mamy XXI wiek. Nierozdrapane – nie powinny mieć widocznej rany w centrum jak w przypadku pcheł. Zwykle puchną mniej od ugryzień komara, swędzą trochę mniej i szybciej niż u nich pojawia się ból podczas drapania. Drażnione lecz nierozdrapane mogą wypełnić się płynem surowiczym pod skórą na ich środku na wzór pęcherza.

pluskwy ugryzienia

pluskwy ugryzienia

Ugryzienia pluskiew według najczęstszych miejsc występowania:

 • zewnętrznej stronie dłoni
 • przedramionach
 • twarzy
 • odsłoniętych partiach nóg
 • szyi
 • pomiędzy palcami dłoni
 • ramionach
 • wierzchniej części stóp
 • plecach
 • z boku tułowia
 • na brzuchu około linii pasa
 • udach

 Ukąszenia pluskiew w grupach oraz po dwa, trzy lub więcej w linii

ugryzienia pluskiew

ugryzienia pluskiew w linii po trzy

Trzy ugryzienia w linii to znak rozpoznawczy i sygnał od pluskwy, że to właśnie z nią mamy do czynienia. Na zdjęciu obok ugryzienia pluskiew układają się w grupy po dwa, trzy lub więcej obok siebie – w linii. Można tam wyróżnić cztery grupy trzech ugryzień w linii oraz jedno podwójne.  Ślady pojedyncze, podwójne i w-linii to działanie jednego osobnika. Więcej śladów oznacza jednoczesny atak większej liczby pluskiew. Można więc założyć, że nastąpił atak minimum kilku pluskiew w tym obszarze.

Zaczerwienienia są reakcją systemu immunologicznego człowieka na substancje wstrzyknięte przez pluskwę. Najczęściej ukąszenia pluskiew nie wywołują reakcji organizmu – większość osób nie wie, że pluskwy zaatakowały je w nocy. Dzieje się tak w przypadku braku odpowiedzi immunologicznej i dopiero spędzenie nocy przez osobę z zewnątrz ujawnia obecność tych uciążliwych stworzeń. Z drugiej strony zdarzają się także silniejsze reakcje alergiczne w postaci rozległych owalnych śladów o średnicy 5 cm lub więcej z rumieniem naokoło. Ostre reakcje immunologiczne zdarzają się niezwykle rzadko.

Są to często jedyne zaobserwowane ślady występowania pluskwy domowej. Inne ślady obserwuje się przypadkowo, podczas poszukiwań źródeł ukąszeń lub w przypadku istnienia bardzo już licznej, rozbudowanej populacji.

Choroby przenoszone przez pluskwy i powikłania po ukąszeniach

Nie stwierdzono by pluskwa domowa infekowała organizm żywiciela drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ewentualne infekcje i powikłania mogą dotyczyć ran powstałych przez rozdrapanie naskórka i wprowadzenie drobnoustrojów własnoręcznie. Owad jest za to odpowiedzialny niebezpośrednio.

Drobne ślady krwi na koszulach nocnych i pościeli

Pochodzą od napełnionych osobników, które przygniecione popuściły małą ilość krwi.

Czarne i brunatne wypukłe plamki

Odchody pluskiew występujące najczęściej w grupach. Zaobserwować je można czasem na ścianach, meblach, na brzegach łóżek, pod spodem łóżka, w okolicach wezgłowia łóżka, czasem w fałdach zasłon na górze lub na dole. Zawsze będą usytuowane w kącie, narożniku, na styku tapicerki ze skrzynią, za listwą, w szparach. Najwięcej ich będzie jest w miejscach ciasnych i ciemnych – gdzie, również, nie można je łatwo dostrzec.

Obecność pojedynczych pluskiew rano w pościeli

W wypadku gdy nie udało im się opuścić miejsca w odpowiednim czasie. Zwykle w przypadku przygniecenia albo odcięcia drogi ucieczki. Instynkt powoduje, że pluskwy raczej unikają takich sytuacji. Mogą znajdować się także pod poduszką przyczepione od spodu lub na pościeli.

Grupy pluskiew

W przypadku tych owadów nie istnieją gniazda pluskiew tylko grupy osobników. W takiej grupie są osobniki w różnym stadium wraz z złożonymi jajkami, ciemnymi odchodami  oraz pustymi powłokami po linieniu. Umiejscowione często w okolicach wezgłowia łóżka w miejscu słabo dostępnym, w zaszewkach, zagięciach łóżka i materacy, w szparach drewnianej konstrukcji łóżka (materacy) pod spodem, pod odstającymi kawałkami tapety (przy podłodze lub przy suficie), od spodu szafki nocnej lub w środku. Czasem można natknąć się tylko na martwe stare osobniki, puste powłoki albo same odchody gdy żywe owady przeniosły się w inne miejsce. Nie istnieje coś takiego jak gniazdo pluskiew czy gniazda pluskiew – pluskwy grupują się i często wracają w to samo miejsce posługując się zmysłem węchu. Grup może być bardzo dużo. Pluskwy zakładają wiele małych grup – jedna bardzo duża grupa występuje tylko w warunkach laboratoryjnych.

Zapach pluskiew

W bardzo dużej liczbie wydzielają mdły anyżowo-malinowy zapach. Jest on nieprzyjemny dla większości stworzeń ma za zadanie odstraszać potencjalne zagrożenie, również ma odganiać samców od innych samców, które nie chcą być notorycznie nakłuwane w procesie traumatycznej inseminacji. Inny zapach ma przyciągać inne osobniki gatunku w celu rozmnażania i wskazania dobrej kryjówki.  W przypadku braku wyczuwalnego zapachu nie należy przyjmować, że pluskiew nie ma. Zapach jest obecny tylko w przypadku potężnej ilości pluskiew – jest to sytuacja niezmiernie rzadka. Niekontrolowane namnażanie się pluskiew występuje zwykle gdy osoba nie ma reakcji alergicznej na ukąszenia lub gdy jest, w jakimś stopniu, nie w pełni sprawna (fizycznie, umysłowo lub obyczajowo).

Jakie stosować środki  na ugryzienia pluskwy?

Dla osób zastanawiających się jakie stosować środki  na ugryzienia pluskwy odpowiedź brzmi: Najprościej te same preparaty co stosowane na ukąszenia komara.

Co dalej z podejrzeniem pluskiew?

UWAGA: ŚRODKI CHEMICZNE NIE DZIAŁAJĄ W OGÓLE NA PLUSKWY LUB DZIAŁAJĄ TYLKO NA CZĘŚĆ POPULACJI. PO ZASTOSOWANIU PROFESJONALNEGO LUB AMATORSKIEGO OPRYSKU POZOSTAŁA CZĘŚĆ POPULACJI ROZBIEGA SIĘ PO POMIESZCZENIU, LOKALU LUB POZA LOKAL. ZE WZGLĘDU NA TOKSYCZNOŚĆ CHEMIA NIE POWINNA BYĆ STOSOWANA W ZAMIESZKAŁYCH SYPIALNIACH LUB POKOJACH ZABAW.

W PRZYPADKU ODKRYCIA PLUSKIEW NIE NALEŻY PANIKOWAĆ I POSTĘPOWAĆ POCHOPNIE. POPEŁNIAJĄC PEWNE BŁĘDY MOŻEMY POGORSZYĆ SWOJĄ SYTUACJĘ. MOŻNA PRZENIEŚĆ PLUSKWY, SPOWODOWAĆ, ŻE ROZBIEGNĄ SIĘ PO LOKALU I POZA, MOŻNA USZKODZIĆ ZDROWIE SOBIE I BLISKIM, A NAWET SPOWODOWAĆ ZGON.

PO DOMOWE SPOSOBY ZWALCZANIA PLUSKIEW I MITY ICH DOTYCZĄCE KLIKNIJ TUTAJ…

PO PRZEGLĄD PROFESJONALNYCH SPOSOBÓW ZWALCZANIA PLUSKIEW KLIKNIJ TUTAJ…

INORMACJA O PORADACH CO MOŻNA ZROBIĆ WE WŁASNYM ZAKRESIE ZARAZ PO POWSTANIU PODEJRZENIA ORAZ JAK POSTĘPOWAĆ BY NIE PRZENIEŚĆ PLUSKIEW DO SIEBIE ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ…

Prosimy o kontakt mailowy. Zadamy pytania pomagające wstępnie rozpoznać czy borykają się Państwo z obecnością pluskiew i czy są podstawy do konsultacji na miejscu. Można przesłać nam zdjęcia pluskiew (owadów) wraz z odnośnikiem skali np. główką zapałki na nasz adres mailowy. Zapewniamy dyskrecję. Jak się z nami skontaktować? – na stronie KONTAKT

powrót na STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Copyright © 2011 odpluskwianie.pl

pluskwy,pluskwa domowa,pluskwa,jak wygląda pluskwa,pluskwy zwalczanie,zwalczanie pluskwy,zwalczanie pluskwy domowej,zwalczanie pluskiew,środki na pluskwy,dezynsekcja,dezynsekcja cennik,gazowanie,gazowanie pluskiew,gazowanie owadów,dezynsekcja pluskwy pluskwy poradnik pluskwy ebook pluskwy e-book pluskwy książka pluskwy porady IPM zintegrowane zwalczanie szkodników metoda IPM metoda IPM na pluskwy

dezynsekcja wroclaw,dezynsekcja wrocław

 

Reklamy