UGRYZIENIA PLUSKWY

Ugryzienia pluskwy jak rozpoznać czym smarować? Choroby przenoszone przez pluskwy oraz inne oznaki obecności pluskiew w lokalu

Ugryzienia pluskwy lub ukąszenia pluskwy to najbardziej dokuczliwa i często jedyna oznaka obecności pluskiew domowych w domu. Ale jak rozpoznać ugryzienia pluskwy jak wygląda ugryzienie skoro nie widać pluskiew, a ukąszenia są. Ugryzienia pluskwy to, zwykle, swędzące zaczerwienienia na nieowłosionych lub mało-owłosionych partiach skóry.  Jest to reakcja naszego organizmu na ugryzienia pluskiew albo, używając dokładniejszego określenia, na ukłucia pluskiew. Nierozdrapane – nie powinny mieć widocznej rany w centrum jak w przypadku pcheł. Zwykle puchną mniej od ugryzień komara, swędzą trochę mniej i szybciej niż u nich pojawia się ból podczas drapania. Drażnione lecz nierozdrapane mogą wypełnić się płynem surowiczym pod skórą na ich środku na wzór pęcherza.

Ugryzienia pluskiew – gdzie najczęściej występują?

 • ugryzienia pluskiew na zewnętrznej stronie dłoni
 • ugryzienia pluskiew na przedramionach
 • ugryzienia pluskiew na twarzy
 • ugryzienia pluskiew na odsłoniętych partiach nóg
 • ugryzienia pluskiew na szyi
 • ugryzienia pluskiew pomiędzy palcami dłoni
 • ugryzienia pluskiew na wierzchniej części stóp
 • ugryzienia pluskiew na plecach
 • ugryzienia pluskiew z boku tułowia
 • ugryzienia pluskiew na brzuchu około linii pasa
 • ugryzienia pluskiew na podudziach

Ugryzienia pluskiew w linii po dwa, trzy, więcej, ugryzienia pluskiew w trójkącie

Ukąszenia pluskiew – czy wszystkie są po trzy w linii?

Najwięcej ugryzień pluskwy czy ukąszeń pluskwy może być pojedynczych. Trzy ugryzienia w linii to znak i sygnał od pluskwy, że to właśnie z nią możemy mieć do czynienia, nie jest to jednak gwarantowane. Na zdjęciu obok ugryzienia pluskiew układają się w grupy po dwa, trzy lub więcej obok siebie – w linii. Można tam wyróżnić cztery grupy trzech ugryzień w linii oraz jedno podwójne. Ślady pojedyncze, podwójne i w-linii to działanie jednego osobnika. Więcej śladów oznacza jednoczesny atak większej liczby pluskiew. Można więc założyć, że nastąpił atak minimum kilku pluskiew w tym obszarze.

Czy zawsze widać ukąszenia pluskwy?

Nie zawsze widać ugryzienia pluskwy. Zaczerwienienia są reakcją systemu immunologicznego człowieka na substancje wstrzyknięte przez pluskwę. W przypadku ponad połowy populacji ukąszenia pluskiew nie wywołują żadnej reakcji organizmu – większość osób nie będzie wiedziała, że pluskwy zaatakowały je w nocy. Dzieje się tak w przypadku braku odpowiedzi immunologicznej, bo dopiero spędzenie nocy przez osobę z zewnątrz ujawnia obecność tych uciążliwych stworzeń. Z drugiej strony zdarzają się także silniejsze reakcje alergiczne w postaci rozległych owalnych śladów o średnicy 5 cm lub więcej z rumieniem naokoło. Ostre reakcje immunologiczne zdarzają się niezwykle rzadko.

Ugryzienia pluskwy – jakie są inne ślady pluskiew oprócz ugryzień?

Swędzące zaczerwienienia to często jedyne biernie zaobserwowane ślady występowania pluskwy domowej. Inne ślady pluskiew: wylinki, jaja, nimfy, odchody obserwuje się przypadkowo, podczas poszukiwań źródeł ukąszeń lub w przypadku istnienia bardzo już licznej, rozbudowanej populacji.

Ugryzienia pluskwy – czy pluskwa przenosi choroby? Jakie mogą być problemy i powikłania po ukąszeniach pluskwy?

Nie potwierdzono by pluskwa domowa infekowała organizm żywiciela drobnoustrojami chorobotwórczymi. Badania zostały przeprowadzone we Francji. Zaobserwowano obecność patogenów (np. gronkowca złocistego) na niektórych pluskwach, natomiast nie stwierdzono skutecznego przenoszenia i infekowania żywicieli przez pluskwy. Ewentualne infekcje i powikłania po ukąszeniach pluskwy mogą dotyczyć ran powstałych przez rozdrapanie naskórka i wprowadzenie drobnoustrojów własnoręcznie pod skórę. Owad jest za to odpowiedzialny pośrednio.

Ugryzienia pluskwy – jakie stosować środki? Czym smarować ukąszenia pluskwy?

Mam ugryzienia pluskwy więc czym smarować by nie swędziały i goiły się szybciej. Dla osób zastanawiających się jakie stosować środki  na ugryzienia pluskwy odpowiedź brzmi: Najprościej te same preparaty co stosowane na ukąszenia komara. Ukąszenia komara mogą być najbardziej zbliżone do ugryzień pluskwy i środków na nie jest dostępnych o wiele więcej.

Ugryzienia pluskwy – groźniejsze od pluskiew pasożyty zewnętrzne obecne w mieszkaniach? – ugryzienia kleszczy, obrzeżków, pcheł i innych pasożytów

Spośród pasożytów zewnętrznych goszczących w mieszkaniach gorsze dla zdrowia ludzkiego są pchły, które mogą zainfekować ranę i cały organizm człowieka, a jeszcze gorsze są obrzeżki (czyli kleszcze miękkie), które potrafią zainfekować mocniej, doprowadzając nawet do sepsy. Nie wiadomo dlaczego obserwuje się, wśród ludzi, większy strach przed pluskwami niż przed innymi, groźniejszymi stawonogami.

Czy to są ugryzienia pluskwy?

Jeżeli wydaje się Państwu, że są pogryzieni przez pluskwy to zwykle nie jest to prawda. W ciągu 9 lat wyspecjalizowanych działań przeciwko pluskwom w ponad połowie przypadków zgłaszanych jako pogryzienie przez pluskwę źródłem zmian skórnych okazywało się, później, coś innego. Jeżeli ktoś dostrzegł ugryzienia pluskwy, okazy pluskiew, wylinki pluskiew, larwy pluskiew, nimfy pluskiew, jaja pluskiew lub odchody pluskiew można przesłać nam zdjęcia tutaj (limit 5 zdjęć/filmów to 125MB). Można też przesłać zdjęcia załączone w mailu na nasz adres mailowy biuro@odpluskwianie.pl (limit wiadomości to 20MB). Można też przesłać zdjęcie mms’em na nr +48 880 889 886 (przesłanie mms’em powoduje jednak ogromną utratę ostrości). Ewaluujemy dla Państwa nieodpłatnie pod kątem przydatności do badań.

Ugryzienia pluskwy – czy dermatolog pomoże i wskaże pluskwę? Czy iść z ukąszeniami pluskwy do dermatologa?

Wizyta u dermatologa nie jest konieczna w przypadku pluskiew. Jego opinia nigdy nie da 100% pewności. Dermatolodzy sprawdzają się lepiej przy wewnętrznych przyczynach zmian skórnych, które sami mogą potwierdzać lub wykluczać na podstawie badań. W przypadku pasożytów zewnętrznych takich jak pluskwy ich diagnoza może być obaczona dużym błędem. Nie mogą często ustalić źródło zaczerwienień, gdyż zmiany skórne wyglądają różnie ze względu na indywidualną reakcję człowieka. Błędne wnioski lekarza wskazują, najczęściej, na alergię. Najlepsi dermatolodzy są w stanie określić zmiany skórne spowodowane przez pluskwę jako ukąszenia któregoś ze stawonogów, bo wiedzą, że w domu mogą występować różne pasożyty, niekoniecznie pluskwy. Trzeba jednak wziąć lekarzy w obronę, ponieważ widzą oni tylko indywidualny skutek, przyczyna jest dla nich ukryta, pluskiew na nas nie ma. Dermatolodzy nie są w stanie skontrolować populacji pasożytów zewnętrznych w domu chorego, a dopiero znalezienie w mieszkaniu dowodów obecności jakiegoś z nich daje 100% pewność.

Ugryzienia pluskwy – jak sprawdzić czy są w mieszkaniu pluskwy? Czy są jakieś profesjonalne badania obecności pluskiew?

Można sprawdzić czy w mieszkaniu są pluskwy nawet na odległość. Dlatego pierwszym krokiem, przed wizytą u dermatologa, powinno być zamówienie profesjonalnego badania na obecność pluskiew, kleszczy, obrzezków lub innych pasożytów zewnętrznych w lokalu. Koszt takiego badania cyfrowego to 14 PLN, albo nie płaci się nic w przypadku wyniku niejednoznacznego. Z oficjalną Kartą/Wynikiem Badania, z wynikiem pozytywnym, w pozycji, na przykład, pluskwa (rodzina Cimicidae) wizyta u dermatologa jest już tylko formalnością albo nie jest już potrzebna. By ułatwić pracę lekarzowi powinno się mieć ze sobą także kopię, która, najczęściej, zostanie od razu dołączona do karty pacjenta. W przypadku przedstawiania wyniku badań jakimkolwiek instytucjom (w tym gabinetom lekarskim) – nie powinna to być Karta/Wynik w wersji anonimowej, pozbawionej danych dot. osoby i lokalu.

Ugryzienia pluskwy – jak najszybciej można dowiedzieć się czy są pluskwy w mieszkaniu?

W najszybszej opcji wyniki otrzymuje się do 2-ch godzin (sumarycznie) od złożenia zamówienia.

ugryzienia pluskwy badanie na obecność pluskiew
Przykładowa Karta/Wynik Badania na obecność pluskwy lub innego z kilkudziesięciu gatunków pasożytów zewnętrznych (koszt 14 zł)

JAKIE SĄ INNE OZNAKI PLUSKIEW W DOMU?

Skąd są drobne ślady krwi po pluskwie na pościeli, poduszce, prześcieradle?

Pochodzą od napełnionych osobników, które przygniecione popuściły małą ilość krwi.

Jak wyglądają odchody pluskiew?

Odchody pluskiew to czarne i brunatne wypukłe plamki. Odchody pluskiew występujące najczęściej w grupach. Zaobserwować je można czasem na ścianach, meblach, na brzegach łóżek, pod spodem łóżka, w okolicach wezgłowia łóżka, czasem w fałdach zasłon na górze lub na dole. Zawsze będą usytuowane w kącie, narożniku, na styku tapicerki ze skrzynią, za listwą, w szparach. Najwięcej ich będzie jest w miejscach ciasnych i ciemnych – gdzie, również, nie można je łatwo dostrzec.

Czy widać pluskwy na pościeli rano?

Czasami obserwuje się pojedyncze pluskwy rano na pościeli. W wypadku gdy nie udało im się opuścić miejsca pluskwom i uciec do kryjówki w odpowiednim czasie. Zwykle w przypadku przygniecenia albo odcięcia drogi ucieczki. Instynkt powoduje, że pluskwy raczej unikają takich sytuacji. Mogą znajdować się także pod poduszką przyczepione od spodu lub tymczasowo na pościeli.

Jaki jest zapach pluskiew? Jak pachną pluskwy?

Pluskwy w bardzo dużej liczbie wydzielają mdły anyżowo-malinowy zapach. Jest on nieprzyjemny dla większości stworzeń ma za zadanie odstraszać potencjalne zagrożenie, również ma odganiać samców od innych samców, które nie chcą być notorycznie nakłuwane w procesie traumatycznej inseminacji. Inny zapach ma przyciągać inne osobniki gatunku w celu rozmnażania i wskazania dobrej kryjówki.  W przypadku braku wyczuwalnego zapachu nie należy przyjmować, że pluskiew nie ma. Zapach jest obecny tylko w przypadku potężnej ilości pluskiew – jest to sytuacja niezmiernie rzadka. Niekontrolowane namnażanie się pluskiew występuje zwykle gdy osoba nie ma reakcji alergicznej na ukąszenia lub gdy jest, w jakimś stopniu, nie w pełni sprawna (fizycznie, umysłowo lub obyczajowo).

Gdzie szukać gniazdo pluskiew?

Gdzie znaleźć gniazdo pluskiew? Znalezienie gniazda pluskiew będzie wręcz niemożliwe. W przypadku tych owadów nie istnieje gniazdo pluskiew tylko małe grupy osobników. W takiej grupie są osobniki w różnym stadium wraz z złożonymi jajkami, ciemnymi odchodami  oraz pustymi powłokami po linieniu. Umiejscowione często w okolicach wezgłowia łóżka w miejscu słabo dostępnym, w zaszewkach, zagięciach łóżka i materacy, w szparach drewnianej konstrukcji łóżka (materacy) pod spodem, pod odstającymi kawałkami tapety (przy podłodze lub przy suficie), od spodu szafki nocnej lub w środku. Czasem można natknąć się tylko na martwe stare osobniki, puste powłoki albo same odchody gdy żywe owady przeniosły się w inne miejsce. Nie istnieje coś takiego jak gniazdo pluskiew czy gniazda pluskiew – pluskwy grupują się i często wracają w to samo miejsce posługując się zmysłem węchu. Grup może być bardzo dużo. Pluskwy zakładają wiele małych grup – jedna bardzo duża grupa występuje tylko w warunkach laboratoryjnych.

UWAGA: Więcej o tym gdzie szukać pluskiew jest na podstronie informacyjnej Pluskwy

Co dalej z podejrzeniem pluskiew?

UWAGA: środki chemiczne nie działają w ogóle na pluskwy lub działają tylko na część populacji. po zastosowaniu profesjonalnego lub amatorskiego oprysku pozostała część populacji rozbiega się po pomieszczeniu, lokalu lub poza lokal. ze względu na toksyczność chemia nie powinna być stosowana w zamieszkałych sypialniach lub pokojach zabaw.

W PRZYPADKU odkrycia pluskiew nie należy panikować i postępować pochopnie. popełniając pewne błędy możemy pogorszyć swoją sytuację. można przenieść pluskwy, spowodować, że rozbiegną się po lokalu i poza, można uszkodzić zdrowie sobie i bliskim, a nawet spowodować zgon.

Po porównanie 11 PROFESJONALNYCH SPOSOBÓW ZWALCZANIA PLUSKIEW kliknij tutaj …

PO DOMOWE SPOSOBY ZWALCZANIA PLUSKIEW I MITY ICH DOTYCZĄCE kliknij tutaj …

Prosimy o kontakt mailowy. Zadamy pytania pomagające wstępnie rozpoznać czy borykają się Państwo z obecnością pluskiew i czy są podstawy do konsultacji na miejscu. Zapewniamy dyskrecję. Jak się z nami skontaktować? – na stronie:

Informacja o poradnikach co można zrobić we własnym zakresie w pierwszej chwili,  zaraz po powstaniu podejrzenia oraz jak postępować by nie przenieść pluskiew do siebie znajduje się poniżej…

powrót na stronę główną:

Copyright © 2011-2021 odpluskwianie.pl

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close